Dříve se lidé obávali, že silový trénink může zastavit růst dětí a dospívajících nebo negativně ovlivnit jejich zdraví. Vědecké studie ale ukázaly, že pokud je odporový trénink správně nastavený, nemusíte se ničeho bát. Důležité je dbát na správnou techniku, nepoužívat příliš těžké váhy a nezapomínat na odpočinek (necvičit dva dny za sebou). Takový trénink nemá žádný negativní vliv na růst ani jiné zdravotní riziko. Některým lidem je navíc silový trénink přirozenější než vytrvalostní – třeba od malička máte raději krátké sprinty, skáčete nebo zvedáte věci, spíše než dlouhý běh. Tak proč tuto schopnost nevyužít a nezačít posilovat?
Výzkumy ukazují, že silový trénink je bezpečný pro děti ve věku 10 až 18 let. Při správném dohledu dochází ke zlepšení svalové síly i kondice a snížení rizika zranění. Může také zlepšit tělesné složení – snížit množství tělesného tuku.
Silový trénink také pozitivně ovlivňuje psychickou pohodu, sebeúctu a sebevědomí. Pomáhá zlepšit vnímání vlastního těla a může zlepšit náladu.
Pravidelné posilování podporuje aktivnější životní styl a může snížit riziko obezity, srdečně-cévních onemocnění a dalších zdravotních problémů v pozdějším věku.
Při výběru cviků i váhy závaží je dobré si vyzkoušet, kolikrát zvládnete daný cvik udělat. Například pokud se rozhodnete dělat sedy-lehy a už u pátého opakování vás budou bolet záda a u desátého budete vyčerpaní, není tento cvik pro vás vhodný. Každý cvik, který si vybereme do své cvičební jednotky, musíme být schopni udělat kvalitně minimálně 15x.
To platí i pro volbu závaží. Na začátek je lepší zvolit něco lehčího - například u závaží na zápěstí nebo jednoručních činek 0,5 až 1 kg. Zkuste daný cvik provést 15krát. Pokud to zvládnete bez problémů, můžete zkusit o něco těžší váhu, například 1,5 kg.
Ať už cvičíte s vlastní vahou nebo s činkami, mělo by vždy platit, že:
Musíte být schopni provést kvalitně 15 - 20 opakování daného cviku.
Toto zlaté pravidlo posilování platí jak pro domácí cvičení, tak pro posilovnu. V posilovně je vždy dobré absolvovat alespoň prvních pár hodin s osobním trenérem. Dejte si ale pozor na to, aby byl zkušený. Pokud vám trenér doporučí cvik, který sotva zvládnete pětkrát, najděte si někoho jiného. Cvičení by také mělo vždy splňovat zásady v uvedené v části “jak na silový/odporový trénink.”
Silový/odporový trénink je skvělý způsob, jak zlepšit svou svalovou sílu, podpořit celkové zdraví a cítit se lépe. Zaměřte se na správnou techniku, ne na to, kolik kilo zvednete. Už po pár týdnech pravidelného cvičení se budete cítit silnější, plní energie a pohody.