email@obesitas.cz

Psychologie

5.5 Jak na duši - Jak odmítnout jídlo

Co je to asertivita a tipy, jak ji využít při odmítání jídla

Asertivita je strategie chování, která umožňuje jednotlivcům vyjádřit své myšlenky, pocity a potřeby otevřeně a upřímně, aniž by přitom porušovali práva ostatních. Asertivita je tedy rovnováha mezi pasivitou (přizpůsobení se ostatním a nevyjádření svých potřeb) a agresivitou (prosazení se na úkor ostatních).

Předpokladem pro asertivní chování je zejm. zdravé sebevědomí, důvěra ve své schopnosti a respekt k potřebám a právům vlastním i ostatních lidí.

Asertivní komunikace a umění říkat „NE“

Asertivní komunikace pak umožňuje jasně a přímo vyjádřit názor, pocit či žádost, ale s úctou a ohleduplností, což obnáší i věnovat pozornost tomu, co říkají ostatní, aktivně naslouchat a snažit se pochopit jejich úhel pohledu.

Důležitou součástí asertivního chování je umění „říkat NE“, tj. odmítnout požadavky nebo nabídky bez pocitu viny nebo potřeby se ospravedlňovat a umění přijímat a dávat zpětnou vazbu, což obnáší přijímat kritiku bez defenzivy a poskytovat konstruktivní zpětnou vazbu.

Budeme-li užívat asertivní chování, může se to pozitivně odrazit na našich vztazích s druhými, které se stanou otevřenějšími a upřímnějšími. Vyjadřování potřeb a hranic také zvyšuje míru sebeúcty. Díky jasné a přímé komunikaci je snazší řešit problémy a nedorozumění.

Asertivní jednání v praxi

Dovednosti uplatňovat principy asertivního chování se učíme především tím, že ji užíváme v praxi.

Uveďme si několik tipů, které mohou v učení se této dovednosti pomoci:

  • Uvědomujte si své potřeby, pocity a práva. Pochopte, co je pro vás důležité.
  • Praktikujte asertivní komunikaci v bezpečných situacích, abyste získali jistotu.
  • Používejte pozitivní a respektující jazyk. Vyhněte se pasivnímu nebo agresivnímu tónu.
  • Pozorujte a učte se od lidí, kteří jsou asertivní. Jak komunikují? Jak řeší konflikty?
  • Pokud máte potíže s asertivitou, zvažte konzultaci s koučem nebo terapeutem.

Asertivita a odmítání jídla

Asertivní přístup lze velmi efektivně využít i v situacích, které by nás vedly k chování, které se neslučuje s naším cílem v rámci změny životního stylu.

Zejména se jedná o situace, kdy chceme z nějakého důvodu odmítnout nabízené jídlo. Obzvláště těžké to může být vůči členům rodiny nebo přátelům, které nechceme urazit nebo máme pocit, že bychom u nich odmítnutím ztratili přízeň.

Pojďme si tedy uvést pár tipů, jak asertivně reagovat v těchto situacích:

  • „Děkuji, ale ne.“ – poděkování a odmítnutí.
  • „Děkuji za nabídku, ale opravdu si to nedám.“ / „Děkuji, ale opravdu to nemohu přijmout.“ - poděkování a odmítnutí se zdůrazněním našeho rozhodnutí, ale pevným postojem.
  • „Děkuji, ale rozhodl/a jsem se jíst zdravěji.“/ „Děkuji, ale snažím se dodržovat svůj stravovací plán.“ - poděkování spojené s vysvětlením pochopitelného důvodu.
  • „Děkuji, možná později.“ - poděkování a odložení možnosti si dané jídlo dát později.
  • „Děkuji, nyní si již nedám, ale (pokud to lze), vezmu si jídlo s sebou a dám si ho zítra.“ – poděkování a nabídka alternativního řešení. (Tento postup se osvědčil při komunikaci s bližními či přáteli, pro které je jídlo důležitým prostředkem pro vyjádření náklonnosti.)
  • „Vypadá to skvěle, ale opravdu teď nemám hlad.“/ „Určitě to chutná výborně, ale teď si to nedám.“/ „Děkuji, opravdu si cením vaší nabídky, ale teď si to nedám.“/ „Děkuji, je to od vás moc milé, ale musím odmítnout.“ – kompliment – ocenění druhé strany nebo uznání její snahy a zároveň odmítnutí.
  • „Děkuji, ale kdybych to snědl, asi bych praskl.“ / „To bych si musel/a dát tři hodiny na běžeckém pásu, abych to spálil/a. Děkuji, ale ne.“ - odmítnutí s využitím humoru pro odlehčení situace.

Záznamový arch Asertivní odmítání jídla

 

Text ke stažení v pdf