email@obesitas.cz

Výživa

13.1 Výživové okénko - Tepelná úprava stravy

Výběr způsobu tepelné úpravy může významně ovlivnit obsah prospěšných látek ve vašem jídle. Šetrné způsoby tepelné úpravy zaručují zachování vyššího obsahu vitamínů a minerálních látek. Pro co nejmenší ztráty těchto důležitých složek zpracovávejte potraviny rychle a efektivně. Světlo a vzduch například ničí vitamíny A, C, karoteny a prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Použití ostrého kuchyňského náčiní navíc může snížit ztráty vitamínu C a kyseliny listové.

Zvláštní pozornost věnujte způsobu vaření zeleniny. Dlouhé vaření může vést k velkým ztrátám vitamínů a minerálních látek, a také k poklesu senzorické kvality pokrmu – zelenina může ztratit barvu a chuť.

Mezi nejvhodnější způsoby tepelné úpravy patří:

  • Vaření v páře
  • Vaření ve vodě
  • Dušení
  • Pečení nebo opékání bez tuku, případně s minimálním množstvím tuku

Naopak nejméně vhodným způsobem je smažení, i když je velmi oblíbené. Při smažení mohou vznikat škodlivé látky (zejména při vysokých teplotách a při použití nevhodného tuku), které mohou mít rakovinotvorné účinky. Smažené pokrmy navíc výrazně zvyšují svou energetickou hodnotu. Například 100 g vařeného květáku obsahuje asi 105 kJ/ 25 kcal, zatímco osmažený květák má 1200 kJ/250 kcal. Pokud přidáte ještě tatarskou omáčku, připočítejte si dalších 1050 kJ/250 kcal na obvyklou porci 50 g.

Jak smažit zdravěji?

  • Teplota při smažení by neměla překročit 180 °C. Tuk kolem smaženého pokrmu by měl jen jemně probublávat, nikoliv kouřit namodralým dýmem.
  • Používejte tepelně stabilní oleje, například řepkový, rýžový nebo rafinovaný olivový olej pro jednorázové smažení.
  • Pro opakované smažení jsou vhodné fritovací tuky nebo 100% tuky (například Omega), které sice obsahují více nasycených mastných kyselin, ale snesou vyšší teplotu při zachování stability.
  • Na smažení můžete použít i ghí (přepuštěné máslo), zatímco čerstvé máslo není vhodné, protože se přepaluje kvůli obsahu vody a bílkovin.

 

Text ke stažení v pdf